Yenimahalle'den Girişimcilere Tam Destek


Ankara Kalkınma Ajansı’nın 2015 yılı Teknik Destek Programı kapsamında İnsanca Yaşam ve Demokratik Toplum Derneği’nin başvuru sahibi olduğu, Yenimahalle Belediyesi, Ostim Sanayici ve İş Adamları Derneği ile Türkiye Girişim Gelişim ve Teknolojileri Derneği ortaklığında gerçekleştirilen “Girişimcilik Yenimahalle'de Sosyalleşiyor” projesinde sona gelindi.

Beğenilen Projeler Hayata Geçecek

Ankara Kalkınma Ajansı’nın 2015 yılı Teknik Destek Programı kapsamında İnsanca Yaşam ve Demokratik Toplum Derneği’nin başvuru sahibi olduğu, Yenimahalle Belediyesi, Ostim Sanayici ve İş Adamları Derneği ile Türkiye Girişim Gelişim ve Teknolojileri Derneği ortaklığında gerçekleştirilen“Girişimcilik Yenimahalle'de Sosyalleşiyor” projesinde sona gelindi.

Seminerin kapanış toplantısına Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Ostim Sanayici ve İşadamları Derneği (OSİAD) Başkanı Ahmet Kurt, Yenimahalle Kent Konseyi Başkanı Atila Çınar ve sektörde uzmanlaşmış girişimciler de katıldı.

Başkan Yaşar başarı öyküsünü anlattı

Açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda ilk olarak söz alan Başkan Yaşar, çiçeği burnunda girişimcilere başarı öyküsünü anlatarak, tavsiyelerde bulundu.

Girişimciliğin yapılanı taklit etmek değil de yeni bir şeyler ortaya çıkarmak olduğuna vurgu yapan Yaşar, “Ülkemizde hatta dünyada girişimci ruhunu geliştirmediğimiz ve yeni girişimcilere destek vermediğimiz müddetçe Türkiye’nin de dünyanın da kalkınmasında, refahın tabana yayılmasında, gelir dağılımının bölüşülmesinde çok büyük zorluklarla karşı karşıya kalacağımızın bilincinde olmamız gerekiyor. Girişimcilik zaten var olan bir işi taklit etmek tekrarlamak değildir, yeni şeyler üretmek ve bu yeniliği devam ettirmektir. Aileler evlatlarını büyük umutlarla meslek sahibi olsunlar diye üniversitelere yolluyor. Ancak ülkemizde çeşitli üniversitelerden mezun olan çoğu öğrencinin işsiz olduğunu görüyoruz. Bu yüzden mesleklerini eline alan öğrencilerin o mesleği yapan yaşıtlarına fark atması için iç piyasadaki rakipleri takip etmesi ve meslekte devamlı kendini yenilemesi gerekir. Bu şekilde başarı kaçınılmazdır” dedi.

“Yağmurda, çamurda sırtımda tüp taşıdım”

1963 yılında okumak için yerleştiği Yenimahalle’de başarıdan başarıya nasıl koştuğunu anlatarak katılımcılara tavsiyeler de veren Yaşar, “Abimle okumak için geldiğimiz Yenimahalle’de bir gaz bayiliği aldık. Daha sonra bir beyaz eşya firmasının bayiliğini de açarak ticarete atıldık. Evlere yağmurda, çamurda sırtımda tüp taşıdım. Bayramım yoktu, tatilim yoktu. Ama bundan hiçbir zaman utanmadım, gurur duydum. Çalışma azmimi kaybetmedim. Aynı özeni belediye başkanı olduğumdan beri Yenimahalle için gösteriyorum. Vatandaşımız için elimden geleni yapıyorum. Eğer bir insan yaptığı işi beğenmiyorsa başarılı olma şansı yok. Önce işinizi seveceksiniz. Sevmediğiniz bir işi yapmayacaksınız, sevmediğiniz branşta okumayacaksınız. Hayatta yapmak istediğiniz işi isteyerek seçtiğiniz zaman inanın yolun önemli kısmını halletmiş olursunuz. Kimisi albay olmak ister, kimisi memur olmak ister, kimisi pilot olmak ister, kimisi de serbest piyasada çalışmak ister ve bunun heyecanıyla yaşar. Bu yüzden sizler yaptığınız işi heyecanla isteyerek yapın ki başarılı olun” diye konuştu.

Beğenilen projeler hayata geçecek

Seminerin sonunda 36 saat eğitimi tamamlamış olan katılımcılar,  hazırladıkları iş planlarını görev yaptıkları kurum ve kuruluşların yöneticilerine, eğitmenlere ve piyasada bu konuda uzmanlaşmış kişilere sundu. Yapılan sunumlar değerlendirme komitesi tarafından değerlendirilerek, içerisinden beğenilen projelerin hayata geçirilmesi için adım atıldı.