Engellilerden belediyeler hakkında suç duyurusu

 

Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği Başkanı Adem Kuyumcu, 5 sayfalık suç duyurusu dilekçesini Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na sundu.

Dilekçede, "şüpheli" olarak Kadıköy, Üsküdar, Ataşehir, Ümraniye, Maltepe, Kartal, Çekmeköy, Pendik, Sultanbeyli, Sancaktepe ve Tuzla belediye başkanlıkları yer aldı.

Kanun ile güvence altına alınan erişilebilirlik hakkının, umuma açık alanların engelliler tarafından kullanılabilir hale getirilmesi olduğu belirtilen dilekçede, bu ilçelerdeki kaldırımlarda tekerlekli sandalyelere uygun giriş çıkışların yetersiz olduğu kaydedildi.

"KANUNLAR UYGULANMIYOR, ENGELLİLER EVLERİNDEN ÇIKAMIYOR"

Dilekçede, görme engelliler için kaldırım ya da yol gösterici taşların göstermelik yapılarak kısa sürede işlevini yitirdiği aktarılarak, "Engellilere ayrılan alanları gasbeden restoran masaları, mağaza tezgahları ve arabalarını bırakan vatandaşlara gerekli müdahale ve uyarıda bulunulmadığı gibi cezai yaptırımlar da uygulanmamaktadır" ifadelerine yer verildi.

TÜRKİYE NÜFUSUNUN % 12.29'U ENGELLİ

Resmi rakamlara göre, Türkiye nüfusunun yüzde 12,29'unun çeşitli sınıflarda engelli olduğu belirtilen dilekçede, engelli vatandaşların kanunların uygulanmaması nedeniyle evlerinden çıkamadığı, eğitim, çalışma ve sosyal hayata katılım hakkını kullanamadığı savunuldu.

"GÖSTERMELİK DÜZENLEMELER YAPILIYOR"

Dilekçede, eski yolları düzeltmeyen belediyelerin 2005'ten bu yana yaptıkları yaya yolu ve kamu binalarının da engellerle dolu olduğu iddia edilerek, az sayıdaki düzenlemenin yanlış ya da göstermelik yapıldığı, bu yaklaşımın engellileri eve hapsettiği ve istisnalar dışında gerekenlerin yerine getirilmediği öne sürüldü.

"YETKİLİLER, KANUNİ GÖREVLERİNİ İHMAL EDİYOR"

Kanunları uygulamakla yükümlü kamu kurumları görevlilerinin yasal düzenlemelere rağmen kendilerine tevdi edilen görevlerini ihmal ettikleri savunulan dilekçede, bu kişiler hakkında soruşturma yapılarak, kamu davası açılması talep edildi.