Çubuk'ta Mangala Turnuvası Düzenlendi

Çubuk Mangala Derneği tarafından organize edilen ve Çubuk Belediyesi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Halk Eğitim Merkezi tarafından desteklenen mangala turnuvası düzenlendi.
 
Tarihi Bekir Ağalar Konağı’nda düzenlenen turnuvanın açılışına, Çubuk Mangala Derneği Başkanı Zeki Metin, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Recai Özdemir, mangala kurslarına katılan öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.
Mangala kurslarının devam ettiğini ve ilçe halkı tarafından kurslara büyük bir rağbetin olduğunu anlatan Zeki Metin, ilçede ilk defa mangala turnuvası düzenlendiğini hatırlatarak, mangala öğrencilerinin özellikle Türk Dünyasında Çubuk’u en iyi şekilde temsil edeceklerini söyledi.
Mangalanın, Osmanlı döneminde oynanan bir zeka oyunu olduğunu vurgulayan Çubuk Mangala Derneği Başkanı Zeki Metin, “Mangala, Osmanlı döneminde şehzadelere savaş stratejilerini geliştirmek için öğretilen bir oyun. Şu anda yaklaşık 5 yıldır ülkemizde hız kazandı. Sağ olsun Çubuk Belediye Başkanımız Tuncay Acehan beyin destekleriyle bizde ecdadımızın oynadığı oyuna sahip çıkmaya çalışıyoruz.  Çubuk Mangala Derneği olarak Çubuk Halk Eğitim Merkezi  ile birlikte bir çalışma yaptık ve bu çalışmanın meyvesini de düzenlediğimiz ilk turnuvayla almaya başladık. Önümüzdeki dönemlerde bunu hızlandıracağız” diye konuştu.
Halk eğitim olarak mangala eğitimi noktasında kendilerinin de her türlü desteği verdiklerini kaydeden Halk Eğitim Merkezi Müdürü Recai Özdemir, 6 hakem gözetiminde 2 kategoride yapılan turnuvaya 47 öğrencinin katıldığını ifade etti.

Turnuvada, minikler kategorinde yarışanlardan birinci Dilay Tunoğlu, ikinci Emin Akyol, üçüncü Kadir Bostan olurken, yıldızlar kategorisinde ise birinci Furkan Karaka, ikinci Mehmet Berke Mollahüseyinoğlu ve üçüncü Esra Kılıç oldu. Dereceye giren yarışmacılara çeşitli hediyeler verildi.