Büyükşehir İftar Çadırları Hazır

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Ramazan ayı boyunca günde 10 bin kişiye iftar yemeği vereceği çadırlar hazır. Başkent’in 7 ayrı noktasında kurulan iftar çadırlarında klima ve televizyon ekranları da yer alıyor. Çadırlarda vatandaşlara sunulacak 4 çeşitten oluşan iftar yemeği, EGO Genel Müdürlüğü’nün mutfağında hazırlanacak.

      

ÇADIR KURULAN YERLER

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, 11 ayın sultanı Ramazan'da gelenek haline getirdiği iftar çadırları, bu yıl kentin 7 farklı noktasına kuruluyor. Binlerce Başkentli'nin ağırlanacağı çadırlara klimalar, iftar programlarının izlenebilmesi için de televizyonlar yerleştiriliyor.

Vatandaşlara her gün EGO yemekhanesinde hijyenik ortamlarda hazırlanan 4 çeşit yemekten oluşan 

İftar çadırı

menü ikram edilecek. Hijyenin ön planda tutulduğu iftar çadırlarında Başkentlilere, yemeklerle birlikte tek kullanımlık tabak ve çatallar verilecek.

Çadırlar, Ulus’ta Hacı Bayram Camii yanı ve Gençlik Parkı, Sincan’da Lale Meydanı, Yenimahalle’de OSTİM Metro Durağı, Altındağ’da Siteler Girişi Üst Geçit Ayağı, Mamak’ta Abidinpaşa Makro Market yanı ve Çankaya’da AŞTİ’de kuruluyor.

 

YEMEKLER, EGO’NUN MUTFAĞINDAN...

Ramazan ayı boyunca iftar çadırlarında günlük 10 bin konuk ağırlamayı hedeflediklerini ifade eden Büyükşehir yetkilileri, huzurlu ve güven içerisinde geçmesi için gerekli çalışmaların yapıldığını kaydettiler.

Büyükşehir Belediyesi’nin oluşturduğu 7 ayrı çadırda her gün 10 bin kişinin orucunu açacağı birbirinden lezzetli iftar menüleri, EGO Genel Müdürlüğü’nün mutfağında hazırlanıyor.  45 kişiden olaşan aşçılar tarafından büyük bir titizlikle hazırlanan 4 çeşit yemek, iftar çadırlarına sıcaklığı koruyan özel kaplarla taşınacak.

 

45 KİŞİLİK AŞÇI KADROSU   

İftar yemekleri, EGO mutfağının son derece hijyen ve sağlıklı ortamında, teknolojinin son ürünü ocak ve fırınlarda pişirilecek. Yemekler çadırlara 4 saat süreyle ısıyı muhafaza eden özel kaplarda sevk edilecek.   İftarlıklar, bir gıda mühendisi ile bir beslenme uzmanı gözetiminde 45 kişiden oluşan aşçı ekibi tarafından hazır hale getirilecek.  

Büyükşehir Belediyesi ana binasında bulunan EGO Genel Müdürlüğü yemekhanesinde hazırlanan iftar yemeklerinin hazırlık, pişirilme ve dağıtılma aşamaları konusunda bilgi veren şef aşçı Sabri Murat, “Uzun ve zorlu olduğu kadar büyük keyif veren yemek pişirme maratonu 24 saat önceden başlar. Personelimiz saat 06.00 ile 17.00 arasında çalışır” dedi. 

 

“AZ YAĞLI HAFİF VE SAĞLIKLI YEMEKLER”

  Ankaralılara, mideye zarar vermeyen, az yağda pişmiş sağlıklı ve güvenli yemekler sunduklarını belirten Şef Aşçı Murat, “Mutfakta, 15-20 dakika arasında 1000 kişiye yetecek miktarda yemek çıkarabilen, teknolojinin son ürünü, tamamen otomatik ayarlı fırınlar kullanıyoruz. Bu fırınların en önemli özelliği ise patates, patlıcan, balık, et gibi birçok besinin kızartılmadan çok az yağla pişirilmesi.  Besinler eski usul bol yağla kızartılmadığı için yanık yağ oluşmuyor…  Bu sayede de hem kanserojen madde içermeyen hem de oruç tutanların midesini rahatsız etmeyecek, hafif, doyurucu yemekleri sunmuş oluyoruz” dedi. 

 

“TONLARCA SEBZE, ET VE PİRİNÇ”

 10 bin kişiye hazırlanan yemek için her gün birer ton sebze, et ve pirinç kullanıldığını bildiren Murat,  yemeklerin hazırlandıktan sonra iftar çadırlarına, sıcaklığı 4 saat koruyan özel kapların içinde taşındığını belirtti.